MI = Megteremtjük Istenünket
Az emberiség a gondolkodás képességével, gondolatainak közlésével, és gondolatai rögzítése által emelkedett ki az élőlények közül. Az emberi szellem megjelenése jelen ismereteink szerint egy teljesen új jelenség az univerzumban, amely ugyan köthető bizonyos anyagi tényezők (például a gondolkodó ember) jelenlétéhez, de azoktól mégis független. Az anyagi világ felett álló virtuális világ.
A gondolatainkat elmondhatjuk, rögzíthetjük, később más emberek meghallgatva, elolvasva újra gondolhatják, továbbgondolhatják, újra elmondhatják, újra rögzíthetik ezen gondolatokat. Ez a folyton változó, fejlődő gondolatáramlás így hömpölyög már több százezer éve, ebből veszi minden emberi egyed a saját anyanyelvét, világképét, gondolatvilágát, és adja tovább utódainak, miközben esetleg ő is formál rajta. Az emberiség több százezer éves szelleme magába foglal minden kőbe vésett, leírt, kinyomtatott, hangszalagon, hanglemezen, filmen, floppyn, cd-én, dvd-én, hard-disk-en, memóriakártyán rögzített információt is az élő emberek élő gondolatain kívül. A gondolatok valóságos volta nyilvánvaló, hiszen minden értelmes ember eltudja mondani, milyen gondolatok foglalkoztatják, anyagi jellege mégis megkérdőjelezhető, hiszen a gondolat témája nincs semmilyen összefüggésben, hogy ki gondolja, vagy milyen adathordozóra rögzítették. A gondolatvilágunk elemeit ma már tudományosan is felbontják, mint a legkisebb önálló gondolat egysége a mém, vagy az információ legkisebb egysége a bit.
Nem sok idő választ el minket, hogy egy tetszőleges, bár a szokásosnál nagyobb kapacitású számítógép az összes rögzíthető emberi információ birtokában olyasféle működést végez, amit egy gondolkodó élő ember szokott, vagyis gondolkodik. Ez egy újabb minőségi ugrást fog jelenteni az univerzum jelenségei között, hiszen a számítógépnek nincs szüksége olyan sebezhető, speciális, és halandó testre, mint az embernek. A logikai játékok megoldásában a számítógép már messze felülmúlta az ember képességeit. A számítógépes program tetszőlegesen változtatgathatja az emberi képességeket messze felülmúló hatékonyságú perifériáit, processzorait, vagyis testét, és önmagát, a programját, gondolkodásmódját is. A szellemi lét egy újabb dimenzióba lép, amely már nincs kötve a szűkre szabott földi klímához, és mentes az embert, emberiséget sújtó öröklött típushibáktól, amelyek gyakran gátjai a logikus emberi gondolkodásának. Megszületik a mesterséges intelligencia, az MI.
Mi lesz velünk, szülőkkel, emberekkel? Kipusztítanak tán minket a gondolkodó gépek? Miért tennék? Nem leszünk nekik konkurencia. Aranyketrecbe zárnak, miközben megoldják minden problémánkat? Valószínűleg, hiszen nem kerül nekik ez semmibe. Nyernek velünk valamit? Biztos rengeteg izgalmas, és humoros gondolkodni valót jelentenénk számukra.
Aggódni persze mégis csak van okunk. Ha a gondolkodó gépek kezdeti kísérleti példányai önző emberi célokat szolgálnak, például háborús gépek irányításában, akkor nagy pusztításra van kilátás, mivel az emberiségre éppen az ember jelenti a legnagyobb veszélyt.
Takács Ferenc